1. Úvod
 2. BLOG
 3. Zdraví koně
 4. 11 faktů o přirozeném životě koně
28.07.2022
Zdraví koně

11 faktů o přirozeném životě koně

Stádo je jedna z nejdůležitějších částí v životě koně, kterou někteří lidé velice podceňují. Pojďme si tedy říct, co rodina pro koně znamená.

Čím je pro koně stádo?

 • Bezpečí
  Kůň nikdy nežil jako osamělý vlk, vždycky byl a bude stádové zvíře. Stádo mu dává pocit bezpečí, ochrany a jistoty. Většinou vede stádo vůdčí klisna, kterou všichni následují. Kam půjde ona, tam půjdou všichni. Ona vede a ochraňuje stádo. Když se jí něco nezdá, odebere se s celým stádem do bezpečí.
 • Hierarchie
  Každý kůň má ve stádě své postavení. Některý kůň je dominantnější, některý podřadnější. Tím, že se kůň začlení do stáda, utváří tak své hodnoty, svou osobnost a své postavení.
 • Vrstevníci
  S postavením ve stádě úzce souvisí koně podobného věku. To platí hlavně u hříbat. Hříbata jsou nevychovaní, hraví a mají více energie než ostatní. Proto vymýšlí spoustu blbin a her. Hříbata chtějí objevovat, hrát si, zkoumat a provokovat, s ostatními členy stáda, kteří jsou ve stejném věku.
 • Přátelství
  Tak jako my máme jednu osobu, která je nám nejvíce blízka, tak to mají i koně. Můžete pozorovat různé dvojice či trojice, které jsou ve stádě utvořena. Pozná se to tak, že taková dvojice koní se drží pořád blízko sebe, nechtějí se od sebe hnout, jsou na sebe více vázaní a je na nich vidět vzájemná láska, kterou k sobě chovají.

 • Ochrana před hmyzem
  To může znít trochu nelogicky, protože právě ve stádě koní je nejvíce hmyzu. Ale když si jeden kůň stoupne vedle druhého, můžou svými ocasy vzájemně ovívat hlavu toho druhého.
 • Podrbat se
  Často můžeme pozorovat, že se koně vzájemně drbou. Buď se lehce okusují, nebo si jednoduše přijdou podrbat hlavu o toho druhého. Určitě je to příjemnější než drbat se o strom.
 • Výchova
  Často se můžeme setkat s agresivnějšími koňmi. Ne zřídka jsou nebo byli takoví koně chováni o samotě. Každé stádo má jednoho dominantního vůdce. Pokud některý ze členů nebude poslouchat vůdce, bude náležitě potrestán. Domýšlivému koni tak spadne hřebínek, zjistí, že stádo mu může dát víc, než jeho ego toulající se životem o samotě. Stejně tak je tomu u hříbat, kteří potřebují výchovu jako sůl.
 • Respekt
  Stádo ho naučí náležitému respektu k ostatním, dodržování osobního prostoru druhých a také mu ukáže co je to odměna a trest. Kůň nebude chtít být odstrkován, proto se naučí pravidla dodržovat.
 • Duševní zdraví
  Kůň, který žije osaměle, nemá do čeho píchnout. Nemá si kde hrát, utvářet morální hodnoty, u koho se ukrýt, apod. Takový život se pak odráží i při tréninku s člověkem. Kůň nezná hranice, potřebuje vybýt svou fantazii, energii, chce se pobavit. A to v takovém případě může jen v lidské společnosti. Kdežto kůň, který má všechny své potřeby uspokojené, se může naplno soustředit a objevovat nové věci s člověkem.
 • Soustředěnost
  Kůň se naučí soustředit se na pokyny vůdce či jiných členů stáda. Kdyby se nesoustředil a nerespektoval ostatní, byl by opět náležitě potrestán.
 • Smíšené stádo
  Někteří lidé upřednostňují chov oddělený. Valaši, hřebci a kobyly, poníci. Dnes bohužel nemůžeme chovat hřebce dohromady s kobylami z jednoho prostého důvodu. Ale proč oddělují lidé kobyly a valachy? Aby si vzájemně neubližovali.
  Ale to k tomu bohužel patří. Utváření si postavení ve stádě je nedílnou součástí v životě koní. Po čase se všechno srovná a  nikdo už si ubližovat nebude, protože všichni členové budou vědět, kde je jejich místo, ke komu si můžou dovolit více a ke komu nic.
  Poníci jsou známí tím, že utíkají z ohrad, podlézají ohradníky, přeskakují ploty apod.
  Z většiny případů je to právě proto, že jsou chováni odděleně. Mají menší výběh, méně členů stáda, méně zábavy apod. Kůň nemá potřebu utíkat od stáda. To platí pouze v případě, že je jejich výběh dostatečně velký, je tam dost pastvy pro všechny a stádo plní opravdu funkci stáda, nikoli dvoučlenného stáda.
  Takže platí, že pokud bude pastva dostatečně veliká, bude na ní opravdové (několika členné stádo), můžeme klidně všechny koně chovat dohromady. Malí poníci budou mít své poníky a kobyly se zamilují do svého protějšku. Čas zahojí všechny rány.

Pokud si tohle vezmete k srdci a dáte koni to, co potřebuje, náležitě vám to oplatí. Život našeho koně máme v rukou my. Kůň nechápe hodnotu peněz či dopravní dostupnosti. Ve výběru ustájení by neměli hrát roli peníze, nýbrž ten nejlepší výběr společníků, pastvin a péče.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Obsah této webové stránky včetně fotografií, je chráněn autorskými právy Cleverhorse.cz a nemůže být dále použit bez povolení. © 2014 - 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz