1. Úvod
  2. BLOG
  3. Testování zboží
  4. Vija Plačková testuje Obnoskovou uzdečku Cavesson Anatomical

Vija Plačková testuje Obnoskovou uzdečku Cavesson Anatomical

Tato uzdečka Cavesson Anatomical mě zaujala už na první pohled. Nejen že je pěkná, ale využitelná
na více způsobů.
Vybrala jsem si ji v tmavě hnědé barvě a oslovila majitelku obchodu Cleverhorse s žádostí o radu, jakou by mi doporučila velikost. Anička mi poradila, ať zvolím spíš ve velikosti Full, tak jsem dala na její radu, ačkoliv většinou používám velikost Cob.


S překvapením jsem zjistila, že tato uzdečka opravdu sedí na většinu koní!

  • Seděla mi na všechny mé koně (kromě pony shettyho samozřejmě) + jsem ji zkoušela i u kamarádky na jejích koních.
  • Měla jsem ji na koních, kteří obvykle mají velikost Cob, např. quater, plnokrevník, lusitano…
  • A zároveň šla hezky nastavit do rozměrů pro kobylku drobnější furioso velikosti mezi Cob a Full, kříženku norika s teplokrevníkem velikosti Full.
  • A dokonce i na velkou hlavu XFull kobylky polského chladnokrevníka.
  • Pro hlavičky typu araba nebo drobnějšího painta byla už trochu volnější, ale ani u nich by nebyl problém. Ten by se vyřešil jednoduchým přiděláním dírek pro přitažení. Možnost by k tomu byla, ale volba ve velikosti Cob by byla lepší.

Jak sedí tvar uzdečky a její zpracování?

Když mám uzdečku v ruce a nebo ji můžu zblízka vidět na hlavě koně, dokázala bych ji popsat jako vzhledově elegantní a zároveň pohodlná pro koně. Nátylník je měkce vypodložený, zešířený a anatomicky tvarovaný tak, že kopíruje tvar uší koně a díky tomu poskytne uším volný pohyb. Tzv. sedne tam, kde má být, netáhne a nikam se neposouvá.

Prostor mezi čelenkou a nátylníkem je nádherně veliký, kor když si necháte rozepnutý nánosník a podhrdelník. Schválně říkám nádherný, protože jak si všimla má kamarádka, která vlastní onu polskou chlaďasku, dá se hezky nasadit i na velkou hlavu koně, aniž byste museli zasahovat do uší, a navíc ani nemusíte tahat a škudlit dlouhé a husté žíně. Zkrátka pohodlně ji nasadíte a potom upravujete řemínky jak je potřeba.

Když je uzdečka nová, působí netvárně, někde odstává a nutí člověka řemínky stále přitahovat. Uzdečka je kožená, takže běžným používáním a péčí o kůži se krásně přizpůsobí a změkne. Proto prosím, nedejte hned na ten úplně první dojem, chce to ji párkrát vyzkoušet.

Čelenka je tvarovaná do hlubokého obloučku. Vypadá to hezky, ale mnohým koním sjíždí až nad nadočnicové oblouky a občas ji musím pozvednout zpátky. Podhrdelní řemínek není u této anatomické uzdečky úplně podhrdelním, ale obepíná spíš žuchvy koně a tím uzdečka lépe padne. Je udělaný z tenké kůže, která se mi hned při prvním dopínání odřela. Přesto si neumím představit, že by
byla dělaná ze silnější kůže.
Všechny zapínací řemínky jsou příjemné na manipulaci a snadno se upravují.

U lícnic je nastavení také snadné a nikde neodstávají přebytečné řemínky.

Použití s udidlem, bez udidla + ještě něco navíc!

Na lícnicích jsou očka k přichycení řemínků s udidlem. Řemínky jsou součástí této uzdečky a jsou vybavené karabinkami, takže jejich sundání či připnutí je rychlé a snadné. Když jsme je zkoušeli na přidělání udidla k uzdečce, zjistili jsme, že by na nich mohlo být ještě o dírku víc k přitažení. Udidlo v hubě koně bylo volně vložené a možnost přitažení chyběla. Opět ani toto nevidím jako velký problém, protože i zde je dostatek místa pro přidělání dírek raznicemi.

Jelikož své koně nejezdím na udidle, ale jen bezudidlově, tak jsem uzdečku vzala ke kamarádce, u které jsem měla možnost vyzkoušení uzdečky jako komplet i s udidlem a na dalších koních.

Já si tyto spojkové řemínky využila jinak :) Jelikož všechny koně, se kterými pracuji, připravuji nejprve ze země na provazové ohlávce a posléze i obsedání s prvním přiježděním také dělám jen na provazovce, tak jsem požádala svého kamaráda Miloše Panušku, tzv. Toricon, aby mi vyrobil pouze provazový nánosník na míru.

S Toriconem spolupracuji už roky a používám od něj veškeré provazové vybavení, a jak on říká: „Ty víš, co chceš a já vím, jak to vyrobit.“ Za to mu moc děkuji.

Takže když budu přiježďovat koně z provazovky na koženou bezudidlovku, tak už nemusím vměstnávat celou provazovou ohlávku pod uzdečku, ale stačí mi díky těmto připojovacím řemínkům jednoduše připnout provazový nánosník s dalšími otěžemi, které si potom jen přechytávám. Protože ne vždycky se stane, že na koně sednete a on hned rozumí všemu. Navíc je třeba si uvědomit, že provazovka má jiný tlak jak kožený nánosník a hlavně na provazovce mám zapnuté otěže dole ve spodním uzlu, zatímco u kožené uzdečky po stranách.
Takto na dvou otěžích jde koni na této uzdečce vysvětlit i přiježdění z udidla na bezudidlové ježdění.
Otěže nejsou součástí uzdečky.


Nánosník uzdečky je zároveň udělaný tak, že se dá použít i jako obnosek.
Celkově má na sobě tři kroužky- jeden nahoře uprostřed a další dva po stranách v úrovni spíš výše, nad lícnicemi, než dole pod nimi vespod. Je dostatečně široký a měkce vypodložený. Právě toto se mi na celé uzdečce líbí nejvíc. Není ostrý, ale pro koně příjemný, tedy perfektní pomůcka, díky které se
jezdec skutečně musí zaměřit na vedení koně sedem a holeněmi nikoliv ručně a už vůbec ne silově. Paráda!


Výrobce vychytal i spodní část nánosníku pod bradou, která je také měkce vypodložená a jde polstrováním posunout na místo, kde je třeba (pod zápinky). Ani zde přebývající řemínky po dotažení nepřekáží, nechybí kožená poutka pro zastrčení.

 

Ježdění X práce ze země X lonžování 

Cavesson jsem si pořídila hlavně k přiježďování, používám ho nejvíc na ježdění na jízdárně. Než jdu jezdit, koně si ráda trochu opracuji ze země, a tak jsem ho mohla vyzkoušet nejen při ježdění.

Když mám zapnuté lehké vodítko (nikoliv lano s těžkou karabinou) na prostřední kroužek nahoře a pracuji s koněm ze země, např. na stranových pohybech, vysílání do směrů…, tak pro tyto účely na rozehřátí na volném vodítku mi vyhovuje.

Určitě bych ho nedoporučila úplným začátečníkům na práci ze země nebo k vyříkávání si s koněm základní věci. Je vhodný pro jemné vedení.
Když jsem na něm zkoušela koně poslat na větší vzdálenost a pracovat s ním na kruhu, poznala jsem první mínus. Pro lonžování bych tento Cavesson nedoporučovala. Nánosník sjížděl lehce do stran a už neseděl tam, kde měl být. Přitom jsem měla na kruhu jednoho ze svých koní, který netahá do stran, neopírá se do ruky a ani nelítá zběsile dokola, ale je v ruce jemný a drží si tvar kruhu sám, jako kdybychom pracovali ve volnosti. Stačilo jen připnutí karabiny od lonže a její váha ke stažení obnosku lehce na stranu.

Cavesson je spíš uzdečka na ježdění, k práci na ruce bych volila jiný obnosek, ale pro občasný trénink i na něm můžeme něco tvořit. Na ruce mi vyhovoval, když jsem si odepla vodítko z prostředního kroužku z vrchu a připnula otěže na postranní kroužky.

K vedení koně na ruce na otěžích, ze zóny jezdce nebo z boku koně, je tato uzdečka super. Při práci na otěžích ze země je stejně skvělá jako při ježdění. Nyní na ní přiježďuji krátce obsedlého koně, pracuji s ní i na ohýbání. Zkušenější koně si na ni rychle zvykli a pracujeme s ní na nových cvicích.

Závěr :)
Jsem ráda, že jsem si nakonec tuto uzdečku koupila. Dlouho se dívám po různých bezudidlovkách a mám na ně náročnější požadavky. Tato u mě najde využití nejen pro mé koně, ale i pro koně, které si beru do tréninku.

Ráda bych na závěr poděkovala obchodu Cleverhorse za možnost zvolit si tuto uzdečku v jejich velkém výběru různých bezudidlovek a za rychlé dodání i s dárečkem navíc.

Majitelce Aničce za její přátelskou vstřícnost, ochotu poradit a zajistit spokojenost zákazníkům. 

Děkuji kamarádce Denisce za možnost vyzkoušet si uzdečku na jejích koních a za její postřehy na ni.
Přeji všem, kdo se pro tuto uzdečku rozhodnete, ať jste s ní spokojení a také oceníte její kladné vlastnosti a multifunkčnost.

Jana Vija Plačková
19.1.2022

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Obsah této webové stránky včetně fotografií, je chráněn autorskými právy Cleverhorse.cz a nemůže být dále použit bez povolení. © 2014 - 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz