1. Úvod
  2. BLOG
  3. Vija testuje Dotykové zimní jezdecké rukavice ELT
16.02.2022

Vija testuje Dotykové zimní jezdecké rukavice ELT

Dotykové zimní jezdecké rukavice ELT


Sháněla jsem rukavice, které by nebyly příliš robustní a které bych mohla využít na vyjížďkách se svými koňmi do chladného počasí během zimy. Jelikož jsem tou „typickou ženskou“ trpící na ledové ruce, tak mě zaujaly právě tyto rukavice, protože by měly být i do těch největších mrazů, jak uvádí výrobce.

Poprvé, když jsem rukavice vzala do rukou, mě překvapilo, jak působí lehce a tence. Upřímně jsem čekala, že budou aspoň o trošku silnější. Super pro ty, kdo nerad jezdí v rukavicích nebo není na ně zvyklý, protože je na ruce skoro vůbec necítíte.
Hned jsem se vrhla do testování na vyjížďkách. První při teplotě lehce v plusu nad nulou, podruhé rovnou do mrazů, další při teplotách kolem nuly nebo opět v mrazech.

Když si rukavice obléknu, jsou přiléhavé, uvnitř měkké, izolující teplo. Zvenku na dotek jemné, přesto odolné větru i dešti.
U zápěstí je rukavice zvýšená, tedy zakrývá krásně celé zápěstí a má gumový proužek zakončený suchým zipem k obepnutí kolem ruky, což rukavici připevní k ruce, takže nehrozí, že by vám sklouzla nebo vám foukalo na zápěstí v případě vyhrnutí rukávů oblečení.
Na dlaních je jemný grip, který zabrání klouzání otěží v rukou.
Na koncích prstů u palce a ukazováčku jsou kožené polštářky určené jako dotykové pro mobil. Takže nadšenci, kteří rádi při ježdění fotí, natáčí nebo telefonují, určitě ocení. Já se u tohoto pozastavím, protože za mě to je zbytečné. Dokonce mi přijde, že právě těmito konci uniká teplo, protože při mrazech jsem měla zrovna tyto dva prsty nejvíc zmrzlé. Ale chápu, že je třeba jít s dobou a je pohodlnější mít rukavice s touto vymožeností než je neustále sundávat a nasazovat…
Obvykle mám rukavice velikosti M, ale u těchto bych volila příště raději o velikost větší, tedy L. Rukavice sice po pár jízdách trošku povolí, ale opravdu jen trochu. Materiál je pružný a přiléhavý.
Oproti většině rukavic, u těchto mi dobře sedí na délku prstů, nikde zbytečně neodstávají, zkrátka přilnou. Ale dodám, že mám kvůli práci ostříhané nehty a nenosím žádné dlouhé nalepovací J

Při první zkoušce bylo venku zhruba + 5°C a já už po chvilce jízdy začala cítit na rukou teplo. Na vyjížďce jsem jela různé terény, ve všech chodech, a jak jsem se vrátila domů, ruky jsem měla doslova zpocené, jaké mi bylo v rukavicích teplo.
Vyjížďka v -8°C a já už při vyjíždění myslela, že mi ruky upadnou zimou. Později, jakmile jsem přešla z kroku do klusu nebo cvalu, se celkově tělo začalo zahřívat a s ním i ruce. Zhruba v půlce vyjížďky to bylo lepší, až teda na ony zmíněné prsty s dotykovým vybavením…


 

Myslím si, že jsou rukavice vhodnější spíš do chladnějšího počasí, protože když nemrzlo, bylo mi v nich horko. Naopak si upřímně neumím představit v nich vyjet ven, kdyby bylo třeba víc jak -10°C. Ale taky málokdo v takovém počasí jezdí ven, že… :)
Můj problém byl v tom, že mi byly rukavice menší. Věřím, že kdybych měla o číslo větší a neměla v nich ruku tak staženou, tak by mě v mrazech zahřály víc.

Rukavice bych doporučila těm, kdo jezdí s klasickými otěžemi, tedy ne s lanovými, ale spíš s koženými. Já osobně jezdím (hlavně na vyjížďky) s lanovými, proto se mi začaly mnohem dřív odírat. Není to nic hrozného, žádné díry, jen vypadají opotřebovanější než jsou, a to jen kvůli provazům.
Pravdou je, že když jezdím ven, mám nejen lanové otěže, ale zároveň 4 další lanová vodítka v rukou, protože jezdím se všemi pěti svými koňmi najednou a ve všech chodech různé terény, takže rukavice při mém zkoušení dostaly opravdu zabrat J
Řekla bych, že jsou určené spíš pro ježdění na jízdárně nebo v hale, než na vyjížďky.

Takže pokud sháníte rukavice, ve kterých chcete mít v zimě ruce v teple a zároveň je na rukou skoro ani necítit, jezdíte s koženými otěžemi a trénujete v zimním období v hale nebo na jízdárně, tak tyto určitě doporučuji.

Při volbě velikosti zkuste zvolit klidně o číslo větší než máte běžně, ale to je individuální- záleží na tom, jakou máte ruku.
Pokud ale chcete rukavice na hodinové trajdání po venku i v mrazech a používáte provazové vybavení (lanové otěže), tak raději zvolte jiný typ rukavic.

 

Vija
31.1.2022

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Obsah této webové stránky včetně fotografií, je chráněn autorskými právy Cleverhorse.cz a nemůže být dále použit bez povolení. © 2014 - 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz