1. Úvod
  2. BLOG
  3. Testování zboží
  4. Vija testuje Drezurní podbřišníky Lammfell Mond a Engel

Vija testuje Drezurní podbřišníky Lammfell Mond a Engel

Správný výběr podbřišníku je důležitý. Mnoho jezdců sklání svou pozornost převážně k dobře padnoucímu sedlu, přitom právě podbřišník může mít i na toto vliv.


V dnešní době je na trhu velký výběr různých druhů. Plno výrobců se zaměřuje nejen na kvalitu materiálu, ale i na potřeby konkrétních koní. Je to skvělé, máme tolik možností! Ale zase na druhou stranu – kdo se v tom má vyznat? A jaký podbřišník je vlastně tím správným právě pro mého koně?

Jakou velikost?

Nejvíce jezdím na padech (Brockamp, Barefoot a jiné), takže jsem sháněla podbřišník, který by seděl nejen k drezúrnímu sedlu, ale hlavně i k padům.

Osobně mám ráda, když je podbřišník delší a mám vyzkoušené, že ideální délka, díky které pak sedlo či pad opravdu dobře sedí a hlavně řemeny nejsou
nepříjemné koni, je tak ideální druhá a třetí od shora po dotažení (ovšem záleží na řemenech). Tedy podbřišník většinou pokrývá celou plochu hrudníku koně od okrajů podsedlovky. Ano, už slyším, jak někdo může zaprotestovat, že přece kůň může zhubnout nebo přibrat, a tak je lepší, když už investujeme peníze, koupit spíš ten kratší, ale s tímto nesouhlasím.

Pokud nemáte koně, který prochází neskutečnou proměnou výkyvů své váhy (což v tomto případě je lepší mít na něj více podbřišníků), tak opravdu těch zbylých pár dírek postačí. Říkám z vlastních zkušeností, kdy se sama, obvykle na jaře, potýkám s nadváhou svých koní po zimě, a mám tu i mladé koně, kteří jsou stále v růstu.

Beránek i v létě, ano.. a jak na to?

Pro úplně neznalé – beránek u koní nefunguje jako u lidí. Tedy lidé volí beránkové věci na zimu, aby se zahřáli, zatímco u koní nejde o teplo, koně nezahřívají, ale dávají jim komfort. Věci z pravého beránku na své koně používám moc ráda a používám je celoročně. Během léta nehrozí zapaření,
když je zvolíte s prodyšnými materiály. Ani nemusíte mít strach z údržby – po každém ježdění stačí nechat proschnout a potom jen rukou či kartáčem lehce očistit. Jednou za čas spláchnete proudem vapky nebo ručně operete ve speciálním přípravku právě na beránkové věci.
Díky beránkovému podbřišníku taky zamezíte případnému odření koně. Jsou skvělou volbou i pro citlivé koně. A to opět můžu potvrdit z vlastních zkušeností s jednou mou citlivou porcelánovou slonicí (myslím tím jednu svou kobylu) :)

V této recenzi se zaměřím na konkrétní dva podbřišníky Lammfell - Mond a Engel.
Oba jsou drezúrní a z pravého australského merina beránku vysoké kvality, ovšem každý je jiného anatomického tvaru.
A já oba dva od jejich pořízení používám skoro každý den, a tak přináším psaní, jaké vlastně jsou a jak bych je mohla porovnat.

Jako první mi v zásilce od jezdeckých potřeb Cleverhorse přišel Mond.

Do velikosti 70cm zde, do velikosti 90cm zde
Má anatomické tvarování do lehkého obloučku a vykrojený prostor v oblasti lokte.

Mou první myšlenkou bylo, že je to perfektní volba pro pupíkaté koně, ale i pro koně s vyšší akcí nohou. Při zkoušení se mi to potvrdilo a natrajdala jsem s ním na kobyle kilometry různých terénů v různých chodech. Musím zmínit, že už při prvním použití jsem zaznamenala větší spokojenost kobyly. Nejen při dotahování, ale pak i při jízdě. I na jízdárně jsem ho odzkoušela a můj valášek, druhá pupíkatá záležitost, se s ním krásně během chvilky dostal do uvolněného protažení dopředu dolů s došlapováním.


Beránkový podbřišník Engel je mi už od pohledu ještě víc sympatický.

Do velikosti 70 cm zde, Do velikosti 90 cm zde

Oproti Mond má jiný výkroj – oboustranný. Zesílení je vespod na hrudní kosti a zúžení opět jako prostor k pohybu nohou. Engel mi dobře seděl i na koně pupkáče, ale používám ho spíš pro své mladé koně, kteří jsou zatím drobnější a které zrovna obsedám a přiježďuji. Engel působí na první pohled, že je širší, ale poměřila jsem ho s Mondem a jsou oba stejně široké, takže je to jen dojem daný tím, jak se liší svým tvarem.

Mond má uprostřed jen jeden kroužek k případnému připnutí poprsníku nebo nějakých pomocných otěží apod., protože pro jeho tvar je možné ho dávat jen v jedné pozici. Zatímco Engel má očka dvě, tedy z obou směrů je podbřišník stejný.
Engel, oproti Mondu, má navíc nylonová očka, takže zbytek řemenů můžete buď zastrčit pod látku, a nebo zasunout právě do těch oček.

Oba podbřišníky jsou dost široké, tedy nehrozí žádné zařezávání ani přetáčení, a mají krásný jemný huňatý beránek. Z druhé strany jsou podbřišníky z prodyšné látky, takže nehrozí zapaření.

Každý z nich má sice jiný tvar, ale oba myslí na prostor pro pohyb koně a jeho komfort.

Podbřišníky nemají žádné dotahovací gumy, ale díky svému tvaru přilnou ke koni a přitom nechávají volný hrudník k pohybu a dýchání.

Anatomický výkroj podbřišníků vidím jako bonus i pro složitější cviky, jako je např. španělský krok nebo úklony. Koně mají krásný prostor pro pohyb předních nohou a protažení. Přezky nikde netlačí, jsou měkce podložené.

Zamilovala jsem si oba podbřišníky a teď vlastně ani jiné nepoužívám :)

Pokud si ani po této recenzi nevíte rady se správným výběrem, obraťte se na tým Cleverhorse, kteří vždycky správně poradí a navíc i s milým přátelským přístupem – i to je moje osobní zkušenost. Děkuju :)

Vija
17.3.2022

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Obsah této webové stránky včetně fotografií, je chráněn autorskými právy Cleverhorse.cz a nemůže být dále použit bez povolení. © 2014 - 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz