1. Úvod
  2. BLOG
  3. Výcvik koně
  4. Jednoduchý návod, jak si začít vzájemně důvěřovat
12.10.2019
Výcvik koně

Jednoduchý návod, jak si začít vzájemně důvěřovat

Mnohdy se může stát, že důvěru zaměňujeme s respektem. Vzájemná důvěra musí být se vzájemným respektem vždy vyrovnaná.
Dívejme se a to, co má kůň za sebou, čím si prošel, jeho špatné zážitky a zkušenosti.

Není kůň jako kůň. Nicméně pokud nás kůň nerespektuje, těžko nám bude věřit. Pokud nám nevěří, zamysleme se na tím, jestli jsme si nevybudovali vyšší postavení nad koněm, než bylo třeba.

Doteky

Kůň by nás měl nechat, abychom se ho mohli dotýkat všude a čímkoli. Cílem je, aby koník v klidu stál, ničeho se nebál, bral vše pouze jako hru a chtěl stále zůstat s námi.

Nemusí to vypadat tak důležitě, ovšem tenhle proces nám pak může pomoct při problémovém sedlání, lekavosti, zvedání nohou, apod.

Jak jednoduše začít?

Důležité je, aby kůň měl možnost volby. Tím myslím, aby se vždy mohl rozhodnout, jestli zůstane s vámi, nebo odejde. Proto doporučuji pracovat třeba v kruhové ohradě nebo jiném ohraničeném prostoru, kde může být koník na volno. Můžete mít koně i na vodítku, to by ale vždy mělo být povolené a nemělo by koně nikam tahat. Pokud se kůň rozhodne od tlaku odejít, nechte ho, sklopte oči a zůstaňte naprosto klidní.
Doporučuji zvolit takový tréninkový prostor, aby koník pod sebou neměl hojnou pastvu a aby se mohl soustředit hlavně jen na vás.

Zrovna u tohoto "cvičení" není nutné do práce zapojovat pamlsky. Chceme, aby koníkovi bylo nejlépe v naší přítomnosti. Nechceme, aby s námi zůstal jen kvůli dobrotám.

1.V klidu stát

Kůň by se měl v první řadě naučit v klidu stát, aby nám nikam nepopocházel, netočil se, nežral trávu na zemi, apod. Zkrátka měl by se naučit soustředit jen na vás. Důležité ale je, aby u vás zůstat chtěl, proto by měl mít vždy na výběr. Jak jsem psala výše, buď mějte koně v ohraničeném prostoru na volno, nebo na povoleném vodítku. Pokud kůň bude chtít odejít, ať jde. V takové situaci bychom se měli zamyslet nad tím, proč pro něj zrovna my nejsme ta nejlepší volba.


Koníka naučíme v klidu stát jednoduchým způsobem.

  • Zkrátka koníka postavte na místo, na které chcete a začněte ho hladit.

  • Pokud to kůň ještě nezná, hlaďte ho nejprve tam, kde si jste jistí, že to má rád. Mluvte na něj vlídným hlasem a hlaďte ho.

  • Nejlépe začněte pouze u hlavy či krku, aby nebyl koník vyjevený z toho, co se děje. Má to být pro něj jednoduchá, zábavná a příjemná situace.

  • V případě, že třeba koník popojde krok dva dopředu, jemnou a nenásilnou cestou ho můžete zacouvat zpět, aby pochopil, že chcete, aby stál na místě. A znovu hlaďte, chvalte a drbejte.

  • Ovšem v případě, že se pohne z místa z pocitu strachu či nepříjemnosti, nechte ho, ať odejde. To je možnost volby. Pak doporučuji v klidu, bez jakýchkoliv myšlenek, napětí a spěchu, počkat, až si k vám koník přijde znovu čuchnout sám.

2.Po celém těle

Pokud koník už chápe, že ve vaší přítomnosti mu může být dobře, že po něm nechcete nic složitého ani nepříjemného, začněte koníka hladit i dál než jen u hlavy. To zkombinujte s tím, že na koníka budete pořád mluvit vlídným hlasem, jako na malé dítě.

  • Nezapomeňte hladit ho po nohou, na břiše, za ušima, vzít do ruky jeho ocas, dotknout se kopyt, zádě, zvednout mu nohy, apod.

  • Kůň by měl stát s hlavou skloněnou, měl by být uvolněný, přežvykovat si, nekoukat, kde co lítá a vaše drbání a hlazení by si měl užívat.

Není na tom nic složitého.

Přeji mnoho úspěchů, autorka Gabriela Hauserová, foto Kateřina Jindrová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Obsah této webové stránky včetně fotografií, je chráněn autorskými právy Cleverhorse.cz a nemůže být dále použit bez povolení. © 2014 - 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz