1. Úvod
 2. BLOG
 3. Výcvik koně
 4. Několik typů, jak správně vodit koně.

Několik typů, jak správně vodit koně.

 

I zdánlivě tak jednoduchá věc, jako vodit koně, nemusí být tak bezproblémová. Při vodění koně můžeme také nasekat spoustu chyb.


Vodění koně je jedna z věcí, kterou bychom měli ovládat na 100%.

Dalo by se říct, že je to základ, na kterém je možné vidět spoustu souvislostí, chyb či základů ke správné spolupráci koně a člověka.

 

Jedna z hlavních věcí, kterou můžeme pozorovat, je Respekt.


Není neobvyklé, že koně jdou, jak se říká, „přes člověka“. S tím velice úzce souvisí Náš osobní prostor.


Kůň musí respektovat nás a náš osobní prostor. Nejde velikostně popsat, jak velký máme osobní prostor, ale jistě každý zná takový ten nepříjemný pocit, když jede v autobuse MHD, který je přeplněn lidmi k prasknutí. Tam člověk nemá svůj osobní prostor vůbec.

U koní je vyloučeno, abychom se cítili jako v autobuse. Je zapotřebí uvědomovat si, že Náš osobní prostor, kůň musí dodržovat v kterékoli situaci.


Setkala jsem se i s pohledem na věc typu: „Noo, on se vždycky přijde pomazlit“.

Tahle věta skrývá mnohé. To, že se vždycky přijde pomazlit, vypadá asi tak, že se kůň natlačí na člověka, div ho neporazí, a tře se o něj tak dlouho, dokud ho nepřestane svědit všechno, co si nikde jinde nemůže podrbat. Majitel je nadšený, že se kůň přišel „pomazlit“.


V takovém případě, nás náš miláček používá jako super příjemné drbátko, ale v žádném případě nerespektuje náš osobní prostor!

Každá práce s koňmi je založená na dobře propracovaných základech, pravidlech, které se dodržují, a postupném nabalovaní nových zkušeností na stále stejných principech.

Tím chci říct, že pokud se můj kůň takhle bude chodit „mazlit“ často, v budoucnu nebude mít tak velký problém, jít pře ze mě, když ho bude zajímat zrovna něco, čím mu bráním v cestě.


Teď tedy pár typů, jak správně vodit koně.


Hlavní pravidlo, jak jsem již psala výše je, aby si kůň vždy udržoval bezpečnou a příjemnou vzdálenost.

Pokud se tohle naučí, bude vše jednodušší.

 

 • Správně

  Správně by měl mít kůň hlavu tam, kde stojíte vy. Měl by kopírovat pozici vašeho těla svou hlavou. Pokud zastavím, on by měl zastavit také, pokud zacouvám, on také, pokud poběžím, on také, a to vše s jeho hlavou v úrovni vašich ramen. Vodítko by mělo být stále povolené!

 

 

 

 • Špatně

  Kůň má hlavu půl metru před vámi a vy stojíte až v úrovni jeho předních nohou či krku. 

  V takovém případě pro koně není problém, kdykoli zatočit kam se mu zlíbí. Ať už to je na vaši stranu, nebo na stranu směrem od vás.

  Tímhle způsobem vás většinou bude kůň předbíhat, vy budete stále tahat zpátky a kůň bude ohýbat krk směrem k vám, nikoli zpomalovat, a takový výsledek je úplně zbytečný. Kůň se otupí na tlak vodítka a půjde stále jako tank.

 

 

 

 

 • Špatně
  V opačném případě vy půjdete metr před koněm. 
  Tahle pozice nevypadá zas tak hrozivě. Kůň se táhne za vámi, jako kdyby spal, vy ho popotahujete dopředu k rychlejšímu tempu a on většinou jen natáhne krk, než aby zrychlil. Opět zbytečné vyvíjení tlaku, kterým se kůň za čas otupí.

 

 

 

 

 

 

Jak správně držet vodítko


Vodítko by se mělo držet ze zhora, nikoli zespoda.

Z toho důvodu, kdyby kůň rychle vyběhl, lekl se nebo cokoli podobného, vodítko držené zhora vám neprojede mezi dlaní a prsty a máte tak větší sílu a páku.koně držet.

 

Osobní prostor


Jak jsem se už výše zmínila, respektování osobního prostoru je velice důležité.Pokud budu vodit koně tak, jak mám, kam se pohnu, tam se pohne i on.

Protože ví, v jaké úrovni k mému tělu je jeho místo.

Nebudu muset koně nikam tahat, nebudu muset řešit to, že na mě tlačí svou plec, že mě předbíhá, někam mě tahá, šlape na mě, nebo když se lekne, prostě na mě skočí.

 

Zde přikládám pár fotografií, jak správně zatáčet koně na vodítku.

Je důležité, abych nemusela vyvíjet velký tlak na vodítko nebo vyvíjet tlak přímo na koně svýma rukama.


 • Kůň by mě měl následovat nebo ustupovat od mých pohybů a měl by zůstat stále ve stejné úrovni. To je hlavou u mých ramen.
 • Pokud budu chtít zatočit na jeho stranu, měl by se odklonit (můj osobní prostor).
 • Pokud budu chtít zatočit na mou stranu, měl by následovat má ramena. Pokud zacouvám, měl by stále zůstat tam, kde je když ho vodím.


 

Z jaké strany mám vodit koně?


Dnes každý nasedá na koně z jeho levé strany, stejně tak vodí koně tak, aby ho měl po své pravici.


Ale proč? Jen proto, že se to tak prostě dělá.

Žádný hlubší důvod tohle nemá. Naopak koně takhle jen otupujeme.


Zvykne si, že se s ním manipuluje tak, aby nás viděl hlavně svým levým okem. V případě, že věci budeme dělat z druhé strany než je zvyklý, kůň bude zmatený, nebude chápat proč, někteří koně se toho i leknou, budou nervózní apod.

Například na vodítku nebudou z druhé strany tak ovladatelní.

Tohle starodávné pravidlo odhoďte stranou!

Učme koně tak, aby vše zvládali stejně z každé strany. Vodění, nasedání, seskakování, ošetřování, ohýbání…


Není žádný rozumný důvod proč jakéhokoli koně učit věcem jen z jeho jedné strany.

 

Nejlepší způsob, jak vodit koně je stejně ten, že ho vodit nebudeme.

Pojďme se vypracovat do fáze, kdy si budeme moct dovolit zahodit vodítko a kůň nás bude chtít následovat.

A i takový detail, jako je samotné vodění koně, je základ k tomu, abychom mohli pracovat ve volnosti či jakkoli podobně budete do budoucna chtít.

 

Na fotkách je vyfocený 25ti letý valach, který je vzhledem k jeho zdravotnímu stavu v důchodu.

Nafotit takové fotky byl větší oříšek, než se zdá. Otravovali nás mouchy a koník moc nechápal, jak má pózovat, aby to splnilo účel fotky :D. Ale snad to jako názorná ukázka mé myšlenky stačí.

 


Přeji mnoho úspěchů!

 

Gabriela Hauserová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli