1. Úvod
  2. BLOG
  3. Testování zboží
  4. První výbava pro jezdce i koně

První výbava pro jezdce i koně

Začínáte jezdit vy nebo vaše děti a přemýšlíte co vše je k tomu potřeba? Dozvíte se zde v praktickém přehledu.

1. Úplně první věc co by měl jezdec mít, je jezdecká helma neboli přilba. Je to základní bezpečnostní vybavení. Pokud je vaše dítko malé a nejste si jisti zda u koní vydrží, tak mu na první jezdeckou hodinu postačí cyklistická přilba. Pro pravidelné jízdy už doporučujeme jezdecké helmy. 

2. Další nutnou věcí je pevná uzavřená obuv. K tomu slouží jezdecké vysoké boty. Pro začátečníky nebo i pokročilé rekreační jezdce je ale více vyhovující samostatná kožená bota tedy kožené perka + minichapsy k ochraně a zpevnění nohou.

3. Třetí hlavní věcí pro jezdce jsou kalhoty neboli jezdecké rajtky. Které jsou přilehavé a vyztužené v důležitých oblastech. Skládají se ze tří hlavních druhů:

  • kožená kolena - vhodné pro začínající, nejlevnější verze
  • plný "celokožený" sed nebo plný sed s gripem - celá zadní část rajtek až dolu po kolena je vyztužena přilnavým materiálem, díky kterému se lépe drží v sedle, tento materiál je buď koženkový velur nebo nyní moderní siliconový grip
  • pantalony, tzv. jezdecké kalhoty, které jsou vyztužené až dolu ke kotníkům a dole rozšířené, k nim nelze použít minichapsy, používají se bez nich, jsou opatřené gumičkou pod botu

 Nejvíce jsou oblíbené rajtky celokožené nebo s gripem. Z vlastní zkušenosti je také doporučíme začínajícím i pokročilým jezdcům, opravdu se díky nim lépe drží v sedle a jízda je pohodlnější. Nyní jsou oblíbené ve verzi legín - bez pevného pasu například tyto jezdecké legíny.

4. Rukavice jsou na čtvrtém místě, protože nejsou nezbytně nutné, nicméně většina jezdců je ocení. Jsou vyztužené na vytížených místech mezi prsty, kde jsou otěže. Takže pokud je kůň živější a potřebujete pevně držet otěže, tak si je nesedřete. V zimě jsou rukavice u koní nutností. Základní celoroční typ doporučujeme tyto QHP rukavice Multi.

5. U dětí určitě bude důležitou součástí vybavení také jezdecká vesta nebo páteřák (páteřní chránič) který tělo lépe ochrání v případě pádů a ano z koní se padá a docela často. Kdo nepadá, nejezdí! Proto jsou vesty nezbytné u skokových nebo crossových tréninků a to i pro dospělé.

 

Kompletní vybavení pro koně - co je opravdu potřeba do začátku?


1. Ohlávka a vodítko - někdy ji dostanete přímo od prodávajícího, ale vyplatí se rozhodně mít nachystanou svojí. Dělí se na stájové ohlávky pro běžné použití ve stáji i výběhu nebo na provazové ohlávky - ty slouží především pouze k výcviku koně. Vodítko stačí klasické 2m, ale je vhodné mít i delší lano nebo lonž pro základní trénink ze země.

2. Čistění pro koně a to především dlouhý kartáč, jemný kartáč, hřbílko na nečistoty a kopytní háček na vyčištění kopyt. Dále je důležité mít alespoň dezinfekci nebo další věci v koňské lékárničce vše si můžete uložit do praktického boxu nebo tašky

3. Uzdečka+ udidlo, nebo lze jezdit i bez udidla pokud by Vás zajímalo jak se dá jezdit bez udidla, srovnání všech možností a jak začít, tak si stáhněte náš e-book zdarma, kde najdete všechny rady :)  Dále k uzdečce patří otěže, ty jsou obvykle dodány včetně uzdečky, nebo je lze přikoupit. Pokud chcete jezdit s udidlem tak do začátku, doporučuji 2x lomenné stihlo

4. Sedlo s vybavením. Sedlo je nutné vybírat primárně podle koně, až poté podle jezdce. Pokud začínáte jezdit vhodný typ bude anglické všestranné sedlo.

Co je pro koně nejdůležitější je velikost komory, nejužší komora č.1 je pro velmi úzké koně s vysokým kohoutkem (např. arab, plnokrevník) střední komora č.2 a 3 je vhodná pro teplokrevníky s nízkým až středním kohoutkem, široká komora č. 4 až 6 je pro široké kulaté koně s malým až žádným kohoutkem. Velká výhoda sedla je tedy, když lze tyto komory uvnitř vyměnit, nemusíte tak měnit celé sedlo, pokud koni nesedí.

Dále vybíráte velikost posedlí. Nejčastěji používaná je velikost 17,5´ která je pro dospělé.

Pro juniory je vhodná velikost 16´ - 17´.

Pro děti pak 12´ - 15´ podle stáří a výšky.

Sedlo obvykle koupíte holé, budete tedy potřebovat dokoupit:

  • Podbřišníkve vhodné délce pro vašeho koně (teplokrevník má obvykle velikost 135 - 145 cm, plnokrevník, hafling nebo menší koně 125 - 135 cm)  pokud máte všestranné nebo skokové sedlo, tak potřebujete dlouhý podbřišník, ale pokud máte drezurní sedlo, tak musíte pořídit kratší drezurní podbřišník. Ten má obvykle polovinu anglického dlouhého podbřišníku (tedy u teplokrevníka bude drezurní velikost 65 - 75 cm).
  • Třmenové řemeny a třmeny. Třmeny doporučujeme bezpečností, kvůli lepší možnosti vyvlíknutí nohy v případě pádu. Základní bezpečnostní třmeny jsou tyto s gumičkou.
  • Podsedlovou dečku, pod všestranné nebo skokové sedlo dáte všestrannou dečku, označovanou také jako VS nebo VSS, pod drezurní sedlo dáte drezurní dečku (DR). Dále je vhodné použít vypodložení beránkem nebo gelovkou pod sedlo. Pokud máte nebo chcete mít jiné sedlo, tedy např. westernové, australské, dámské, enduranční, bezkostrové tak pod ně jsou specializované podsedlové deky.

5. Deka na koně. Určitě budete potřebovat odpocovací deku, která se dává v případě, že je kůň spocený například po ježdění, nebo je prochladlý, zmoklý. Další deky nemusíte pořizovat hned, ale pokud víte že byl u předchozího majitele kůň v zimě dekovaný, tak určitě budete potřebovat pláštěnku do výběhu a pak zateplenou 100g deku jakmile bude zima.

6. V létě bude kůň potřebovat masku proti hmyzu a repelent!

7. Další věci lze pořídit až podle konkrétních potřeb vašeho koně. Například bandáže nebo chrániče. Martingal nebo poprsník. Věci na lonžování, lonžovací bič a bičík pro jezdce. Pravděpodobně také budete potřebovat dokoupit kosmetiku pro koně a to primárně rozčesávač hřívy, mazání na kopyta, hojivou mast.

 

Vybavit prvního koně rozhodně není jednoduché a spoustu věcí se naučíte až za pochodu. Nebojte se nám tedy napsat a zeptat se na cokoliv! Vlastníme několik koní a je pro nás radost vám poradit. Pište třeba na anna@cleverhorse.cz nebo na náš facebook. ♥

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli