Je těžké najít správnou cestu k výchově koní a jejich výcviku? Internet je plný rozporuplných informací, jinej koňak jiný názor. Proto vám nebudu vnucovat nějaké metody, jen jsem sepsal filozofickou úvahu o tom jak to cítím a pár tipů k zamyšlení.
Porozumět koním znamená rozeškatulkovat problém až k jádru a od něho se odrazit intuitivní dedukcí založenou vždy na chování a vnímání koně v přírodě. Empaticky se zamyslet nad nejméně násilným, nejstručnějším a nejjasnějším signálem který koni chcete sdělit.
Jakekoliv nedorozumění vyvolá pudový stres, je třeba si všímat všech signálů, které od koně dostáváte.
Věřte, že věškeré své pocity převádíte na oře, on je vaše zrcadlo. Nechte ho být vašima nohama, buďte jeho hlavou, najděte tu frekvenci vysílejte a přijímejte.
Když se myšlenkami vrátím zpět ke starším vycvikovým metodám jako je "pytlovaní" koní apod. metodám jenž vycházeli z dokazování lidské síly proti zvířeti, snaha o zlomení osobnosti (koněbnosti? O_o), poddáni se rozkazům, bezduché otročení prostému účelu, páté kolo u vozu se zápřahem.
Vystranení veškeré iniciativy ze strany koně, za účelem udajné kontroly.
Pomyslím si, CO je pravý důvod?
Lidský strach, nedůvěra ke zvířatům kvůli všeobecnému zvířecímu nepředvídání důsledků.
Stavení se do samolibého vrcholu evolučního řetězce, "když to neumí mluvit, tak se to nemůže trápit". Kůň jako levná doprava, pasoucí se stroj, co má moc síly a nemá rád lidi (divíš se?), takže je nebezpečný a musíme mu kroutit železem v držce dokuď se nevycuká.Dokud se nenaučí mít lidi rád, a kdyžtak ho zešviháme bičem, on "pochopí", že je to pro jeho dobro??!
Ale nemusíme chodit tak daleko do histore, stačí se podívat na dnešní "profi" drezúrní jezdce a jejich oře plný železa a kůže od huby po ocas.
TO VŠE koně demotivuje.
TO VŠE koně odrazuje od spolupráce.
Kůň uteče když se bojí, ale co když nemůže utéct, co udělá? Pokud už nebude mít sílu vám vzdorovat, už nebude mít chuť vysílat komunikační signály...Uteče v mysli pryč od vašeho stresujícího chování. Zablokuje se a bude z něj živá pohybující se hračka k vaším sobeckym účelům. On to bude dělat co mu zbývá, ale co kdyby to CHTĚL dělat, co kdyby měl radost, že vás vidí jen jak za ním jdete do výběhu, " co asi budeme dnes dělat?"



- A vy se naučte všeobecnou řeč těla koní, je toho o ni spousta v dobrých knížkách. S angličanem se domluvíte anglicky, s koněm koňsky :)
- Berte koňařinu zodpovědně, zkažených koní je hodně, koňáků bohužel víc.
- Když to nejde, pouzijte cit, ne sílu.
- Odkráčením od koně nic neskazíte, trhnutím udidla při přirozené odevzdanosti koně jezdci můžete zkazit vše.
- Kdyz se kůň bojí, smějte se. Podporujte jeho hrdost, at si myslí ze dokáže vše, co bude chtít, všechno je možné se správným přístupem.
Snažte se nebrat koně jako člověka, jen mu tím ubližujete, on nemá ego, nespekuluje o svých problemech, on je dává najevo...a nerozmazlujte!
Buďte milující, přísní, ohleduplní, rázní, přímočaří, vyrovnaní, hrdí, trpěliví a důvěřiví.
Když to zvladnete Vy, Váš oř bude takový také. Jakej páníček takovej koníček.
28.12. Tomáš Kohút, korekce Anna Kohútová
Foto: archiv Kohútovi, Michaela Škodová