1. Úvod
 2. BLOG
 3. Tipy do stáje
 4. 7 tipů zázračného kokosového oleje do vaší stáje!
18.11.2021
Tipy do stáje

7 tipů zázračného kokosového oleje do vaší stáje!

Čím je kokosový olej tak vyjímečný?

 

 • Obsahuje tuky se středně dlouhým řetězcem (MTC), díky tomu je mnohem lépe stravitelný, než běžně používané rostlinné oleje a játra je dokáží mnohem efektivněji a rychleji přeměnit na zdroje užitečné energie (nikoliv ukládání se do tuků).

 • 50% obsahu z kokosového oleje tvoří tuk, který se nazýva laurová kyselina (lauric acid), kterou tělo dokáže přeměnit na různé další kyseliny, které ničí bakterie a viry. Žádná jiná potravina na světe neobsahuje tolik kyseliny laurové.

.

.1. Kokosový olej do krmné dávky:

 

 • Výhoda krmení kokosového oleje oproti jiným olejům je právě ona jednoduchá stravitelnost a přeměna v postupně uvolňovanou energii. Kokosový olej díky tomu stimuluje metabolizmus a jeli to třeba pomáhá k redukci váhy. Můžeme jej tedy podávat i koním, kterým potřebujeme dodat energii pro trenink, ale zároveň jim nepřidat na tloušťce.

 • Olej se samozřejmě také velmi osvědčil u starších nebo hůře krmitelných koní jako cenný zdroj energie .

 • Pro koně kterým oves tzv. stoupne do hlavy je kokosový olej také více než vhodný, protože se velmi osvědčil jako klidný zdroj energie.

 • Koně jej obvykle velmi rádi přijímají a opravdu jim chutná. Olej tak můžeme využít i pro zkrmení méně lahodných doplňků či léčiv které potřebujeme do koně dostat.

 • Kokosový olej je přírodní antibiotikum a působí pozitivně na imunitu koní (panenský olej obsahuje vitamíny A, C, E), zlepšuje kvalitu žíní a srsti.

 • Po celém světě jsou hlášeny pozitivní účinky při pomoci s kolikami, vředy, střevními parazity, plísněmi...

 • DÁVKOVÁNÍ : Je velmi individuální a závisí na krmné dávce kterou kůň již dostává. Pokud to zobecníme s přihlédnutím, že v krmné dávce nejsou jiné oleje, tak pro velkého hobby koně jedna polévková lžíce do krmiva na den případně i více. Doporučujeme na krmnou dávku zvykat postupně a podávat dlouhodobě (min. měsíc, dříve výsledky neuvidíte) Pro pohodlné dávkování olej držte v zimních měsící v pokojové teplotě, nebo přihřejte v mikrovlnce, v zimě vám totiž může hodně ztuhnout.

 • Výhodou také je jeho uskladnění a trvanlivost. Zatím co běžné oleje musíte zkrmit v řádů měsíců. Kokosový olej vám vydrží roky a nic se s ním nestane.

 

2. Ošetření zranění:

Olej má tuhou formu a rozteče se jedině ve velkém teple. Dobře se tedy nanáší na oděrky a rány.

Pomáhá bojovat s infekcí, urychluje a zlepšuje hojení. Minimalizujete také následnou jizvu.

 

3. Ošetření po hmyzím útoku:

Pomáhá zklidnit poštípanou, pokousanou a podrážděnou kůži. Má pozitivní účinky i pro tzv. muchaře při nanášení na postižená svědivá místa (např. hříva a ocas).

 

4. Levný kondicionér, rozčesávač a lesk v jednom!

Přírodní a velmi účinný, jen to vyzkoušejte. Můžete aplikovat přímo na žíně na roztřepené konečky nebo ke kořínkům. Při takovémto pravidelném používání uvidíte rozdíl, začnou růst kvalitnější hebké žíně a celkově budou pevnější a odolnější. Doporučuji také výrobu vlastního domácího lesku, který můžete použít i na srst. Smíchejte rostlinný glycerin s kokosovým olejem a s větším množství vody. Směs vlijte do lahvičky s rozprašovacím aplikátorem, třeba po vašem starém lesku. Poměr surovin si vyzkoušejte a zjistěte co vám nejvíce vyhovuje. Takovýto "lesk" funguje dobře jako rozčesávač, čistič - odprašovač a jako regenerační kůra. Kokosový olej nezanechává mastný film, nemusíte se bát, že si tím slepíte a omastíte koně. :)

 

5. Podlomy, strupy a infekce na nohou:

I s tím vám kokosový olej pomůže. Má antibakteriální efekt a při pravidelném používání nejen zvláčňuje a urychluje léčení postiženého místa, ale i zabraňuje opětovné infekci, k čemuž často dochází.

 

6. Preventivní hojivý balzám:

Využijete jej např. když si váš koník trochu spálí čumák od sluníčka, protože kokosový olej zklidňuje podrážděnou pokožku a dokonce se přidává do krémů po opalování. Nebo na suché spěnky, staré jizvy,..

 

7. Mazání na kopyta :

Po všech vyjmenovaných výhodách není překvapením, že kokosový olej funguje i na kopyta. Pokud chcete nebo musíte z nějakého důvodu pravidelně mazat kopyta, tak je určitě lepší využít přírodní sílu, než-li některé mazání na kopyta založené na chemii. Kokosový olej se velmi dobře a rychle vstřebá, umožní kopytu dýchat a dokonce pomůže dlouhodobě zabraňovat praskání či šíření již vzniklých prasklin. Navíc olej působí ve střelce opět preventivně proti bakteriím. Toto vše bylo dokázáno nezávislým testováním a kokosový olej se opravdu osvědčil nejvíce sám o sobě než-li v kombinaci s jinými surovinami.

 

A takový menší tip na závěr, kokosovým olejem můžete namazat i koženou výstroj. Stejnou práci ale pravděpodobně udělají i levnější oleje. :)

 

Druhy kokosového oleje aneb jak rozpoznat kvalitní a na co který použít?

- Rafinovaný (RBD) kokosový olej je ten nejlevnější, pohybuje se okolo 130 Kč za 1000ml, ale pozor díky svému způsobu zpracování přišel o důležité látky. Nehodí se tedy tolik ke zkrmování, ale spíše k vnějšímu užití i zde ale nebude tolik účinný jako olej panenský.

 

- Kokosový panenský olej (ještě lépe BIO :) se vyrábí přirozeným způsobem, bez použití chemie, díky tomu má zachovány všechny důležité látky a účinky, které jsem vám popsala v článku. Doporučuji tedy kupovat olej panenský.

- Připravili jsme pro vás tu nejvyšší kvalitu za nejnižší cenu = ZDE. Pokud budete chtít olej krmit, doporučujeme velikost 1000ml, která Vám při krmení 1 velké lžíce na den vydrží 2 měsíce tzn. 150 Kč na měsíc a to není špatná cena na přilepšenou pro vašeho koně.

 

Není kokosový olej náhodou to samé co negativně diskutovaný palmový olej?

Ne, není. Kokosový olej se získává z  jader kokosových ořechů, pocházejících z kokosovníku ořechoplodého. Palmový olej se získává z oplodí plodů palmy olejné a právě jeho výroba je příčinou naprosto kritického odlesňování deštných pralesů na ostrově Borneo a Sumatra. Omezte prosím nákupy výrobků ze kterých je palmový olej (pozor je všude – sušenky, chipsy, margaríny, šampony,..)

 

Tak to vypadá, že můžete vyhodit půlku svého kosmetického arzenálu na koně. Ne to vám neradím :) Ale dejte kokosovému oleji šanci a vyzkoušejte ho. Třeba vám některý z těchto nápadů bude vyhovovat. Je to přírodní, ekologicky šetrné a navíc levné.

 

Dalším skvělým krmným a navíc tekutým olejem pro vašeho koně, který vyjde ještě levněji je Ostropestřcový olej, který pro vás máme nově také v nabíce = ZDE.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Obsah této webové stránky včetně fotografií, je chráněn autorskými právy Cleverhorse.cz a nemůže být dále použit bez povolení. © 2014 - 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz