1. Úvod
  2. BLOG
  3. Výcvik koně
  4. Cleverhorse podporuje Český bezudidlový spolek

Cleverhorse podporuje Český bezudidlový spolek

Majitelka Jezdeckých potřeb Cleverhorse Anna Kohútová je zároveň jednou ze tří zakladatelek Českého bezudidlového spolku a také jeho mluvčí. Právě proto jsou obě organizace spjaté.

S Aničkou jsme pro Vás připravili rozhovor, aby nám to vše přiblížila.

 

1) Jak to u tebe celé začalo, vznik spolku a ježdění bez udidla celkově?

Právě před rokem v září 2017 jsem poprvé zaregistrovala, že se v Polsku pořádá Mistrovství v jízdě bez uzdečky.

To mě hodně zaujalo a říkala jsem si kdy se asi něco takového dostane i do Česka.

Stejně tak to zaujalo i Míšu Škodovou, se kterou jsme krátce na to začaly plánovat jak udělat takové závody i u nás.

Bylo to hodně složité. Zjistily jsme, že to nejde jen tak a že musíme mít vlastní organizaci. Napsat vlastní stanovy, podrobná pravidla jednotlivých disciplín a zajistit oficiální fungování celé neziskové organizace.

Tak vznikl Český bezudidlový spolek.

Bez udidla už jezdím na svém valachovi téměř 10 let. Něco o nás se dozvíte i v E-booku Bezudidlové uždění pro každého

Tento e-book jsem psala ve stejné době na podzim roku 2017. Stihla jsem ho dopsat dřív než, vznikl spolek a tak se v něm bohužel nedozvíte o jeho fungování a závodech. Chtělo by to pokračování. :)

 

2) E-book dáváš ke stažení zadarmo?

Ano, přála bych si aby ho četlo co nejvíce koňáků. Protože si myslím, že dobré informace se mají šířit. Je to podrobný průvodce světem bez udidla. Najdete v něm přehledné srovnání všech typů bezudidlovek. Zkušenosti, názory, inspiraci i historky. A na závěr bonus ve formě rozhovorů, takže se dočtete také o zkušenostech jiných jezdkyň. Za poslední rok, co e-book vyšel mi napsalo mnoho lidí krásné děkovné zprávy a příběhy o tom jak jim e-book pomohl. To mě vždy potěší nejvíce. Takže já děkuji všem co si knížku přečtou.

Všechno se vyvíjí, znalosti i informace. Mé zkušenosti za letošní rok se také dost posunuli. Když jsem psala e-book, ani mě nenapadlo, co bude v roce 2018 možné a co vše zažijeme. Že uspořádáme Mistrovství ČR ve kterém jsem si i zazávodila, nebo třeba, že na nákrčáku úspěšně překonáme crossové a extreme trailové tréninky.

Materiálu bych měla na pokračování, ale základ zůstává vždy stejný. Psaný text je něco, co vždy zůstane a můžete se k němu vracet. Proto jsem moc ráda, že dělá stále radost. ↓  Pokud jste ho ještě nečetli, tak určitě stáhněte zde.

"Dobrý den. Děkuji, že jsem si díky Vám udělala vhled do světa bezudidlového ježdění. Spoustu informací je možné najít, ale takto ucelený obecný text, je výborný. Věnuji se koním celý život. Dnes mám doma kobylku, je jí čtrnáct, mám ji od odstávčete. Sama jsem si ji obsedla, je to kamarádka, člen rodiny. Vždy jsem se snažila respektovat po všech stránkách její koňské potřeby. Vrací mi to. Teď chci zahodit udidlo. Aby nerušilo naše přátelství. Pořídila jsem sidepull a uvidíme jak nám to půjde. Ale vím, že dobře. Také díky Vašemu "návodu na použití". Těším se na společné chvíle bez udidla. Zdravím Vás a ať se Vám daří. :) Hana."

 

3) Sama se tedy účastníš bezudidlových závodů?

Ano, letos jsme konečně mohli s mým Fenixem začít opět aktivně jezdit. Předchozí roky Fenix prodělal vážnější zranění a raději jsem ho dlouho nechala rehabilitovat, takže na začátku letošní roku pro mě byla odměna i jednoduchý trénink či vyjížďka.

Vznik spolku a plánované závody byly pro mě velmi motivující. Měla jsem cíl na který se připravovat a také jsem chtěla svojí účastní závody podpořit, proto jsem si řekla, že když to půjde, zkusíme i závody. A šlo to.

Na první jarní bezudidlové závody v Chrastavě nikdy nezapomenu. Přijelo se podívat tolik lidí, nikdo nevěděl co od toho čekat. Mezi diváky byli i tací, kteří se přijeli podívat na tu "katastrofu". Byla jsem v roli spolupořadatele i závodníka. Na závodech jsme se Fenixem ocitli po několika letech. Nemá smysl popisovat jak jsem byla nervózní. Ještě více jsem byla ale zvědavá, jak bude Fenix ochotný přejít celý parkur jen s nákrčníkem. Dříve jsme totiž bez uzdečky jezdili jen na vyjížďky nebo přeskočili pár překážek, nikdy ale celý parkur, doma máme jen malou travnatou jízdárnu a tři překážky. A on to přešel s chutí! Oba parkury, byť malé, ale čiště a s dobrým pocitem. Výkony ostatních dvojic byly též úžasné, neviděli jsme žádné štycání, hrubé zacházení ani padání. Diváci byli nadšení a my také.

Později tuto sezónu mi došlo, že nejzajímavější na ježdění bez uzdečky je to, že kůň má větší možnost volby. Mezi jezdcem a koněm dochází k bližší komunikaci a je snadnější slyšet koně mluvit. Proto je každá dobře dokončená soutěž velkým úspěchem dvojice. Protože za ní nebylo/nemohlo být žádné nucení.

Tady na fotografii vlevo jsme na mezinárodním mistrovství v jízdě bez uzdečky ve Wroclawi, Polsko. Fenix musí mít na ježdění síťku na nos kvůli alergii na prach a pyly. Bohužel to nevypadá moc vzhledně, ale hlavně , že pomáhá!

Je to opravdu náročné vést spolek, organizovat závody a ještě závodit, ale je to motivující. Když máte koně dlouhé roky, oceníte motivaci ke společnému zlepšování a co se týče ježdění bez udidla, to nám tu právě chybělo.

 

4) V e-booku píšeš, že jste zkusili více druhů bezudidlového uždění, zkoušíte všechno co se prodává v Cleverhorse?

Přesně tak, zkoušíme toho dost. Ale vyzkoušet všechno, to je skoro nemožné. :) Některé věci co jsme vyzkoušeli, také nabízíme ke zkoušení ostatním v naší půjčovně. Tu plánujeme postupně rozšiřovat.

Hledám různé alternativy, co by mohlo být pro Fenixe pohodlnější. Když byl Fenix nemocný a bral dlouhou dobu antibiotika, tak jsem také rozšířila nabídku krmiv a výživy, abych našla ideální produkty za rozumnou cenu.

Když jsem jezdila bez sedla, chtěla jsem si to zpříjemnit a tak jsme zavedli pady značku F.R.A. a Fellsattely. Co můžu to zkusím, abych mohla lépe poradit zákazníkům. Na emailu anna@cleverhorse.cz nabízím bezplatné poradenství.

Někdy je to sranda, když chcete udělat reklamu na jezdecké potřeby a zjistíte, že na koni máte jen jednu věc - nákrčák :D. Ale to mě vážně neodradí.

Produkty ale nezkouším pouze já. Používají je kamarádky, se kterými tvoříme spolek, jezdíme na tréninky a závody. Díky tomu mám přehled a zpětnou vazbu o tom jak jaký produkt funguje na jiných koních. Protože co kůň, to unikátní potřeby. Širší přehled je nejdůležitější. Moc jim za vše děkuji!

 

Kateřina Jindrová a hřebec Little Shaitan                                                                 Michaela Škodová a Kara

 

5) Jaké vybavení by jsi doporučila jezdci v tomto směru začínajícímu?

Kdybych na to dokázala jednoduše odpovědět, tak bychom nemuseli mít v nabídce okolo stovky různých variant a velikostí bezudidlových uzdeček :). Každému koni může sednout a vyhovovat něco jiného. Stejně tak i jezdec může mít specifické nároky. Rozdíl ve výstroji je také podle jezdeckého zaměření dvojice.

Většinou radím hlavně rekreačním jezdcům nebo dvojicím na základní sportovní úrovni. V tomto směru tedy mohu na spolehlivého koně doporučit uzdečku sidepull a dále bych doporučila alespoň občasné používání padů.

Díky ježdění bez sedla si jezdec více uvědomí jak působí na koně a jak s ním může lépe komunikovat pomocí sedu. Toto doporučuji jak začínajícím jezdcům, tak velmi pokročilým. Snadno tak odhalíte své nedostatky a můžete na nich lépe vědomně pracovat. Já na to přišla před lety, díky naší novice v obchodě fellsattel , když jsem ho viděla, musela jsem ho vyzkoušet. Letos jsem i závodila na více kontaktním padu Dardo. Obojí si u nás můžete pujčit a vyzkoušet. :) Po dobu pujčení nabízím bezplatné poradenství a když se Vám to bude líbit a objednáte si produkt nový, tak Vám vrátíme poplatek za půjčení.

 

6) Fenix je tvůj první kůň?

Ano, Fenixe mám přes 11 let. Vděčím mu za všechny nápady, za celý Cleverhorse, za spolek, za můj životní směr - jezdectví. A tak to vlastně začíná, tam kde by mělo - za všechno vděčím rodičům, kteří mi ho koupili :D ♥ Jsem Vám moc vděčná mami a tati! Vím, že ne každý má takové štěstí, ale ani já to neměla jednoduché. Jak každý správný koňák ví, peníze za koupi koně jsou zanedbatelné v porovnání s celkovými náklady na uživení koně. Je to jeden z největších závazků co můžete udělat. 

O Fenixovi jsem ale nikdy nepochybovala. Přestože je to kůň klidný a spolehlivý, pro hodně lidí by byl určitě i nechtěný kvůli své vadě - alergii a headshakingu. Pro mě je ale úžasným celoživotním parťákem a učitelem i po tolika letech mě dokáže překvapovat.  Například nastupuje bez váhání do vozíku k hřebci, který mezitím šíleně hřebčí. Svým chováním uklidňuje okolní koně. Dokáže se postavit u kolbiště a chvilku s důležitostí sledovat parkury a pak u toho usnout. Poslouchat na slovo/myšlenku bez uzdečky mezi deseti koňmi na opracovišti v Polsku. Udělat správně jednoduchou změnu cvalu na nákrčáku na obě ruce (letos jsme to začali trénovat poprvé v životě a předtím byl i problém správného naskočení na "horší" nohu s uzdečkou) nebo třeba odjet Liberty Trail v Polsku včetně překážek, které nikdy neviděl.

Nemáme kdo ví jak oslnivé výsledky a stále mi přijde, že jsem se vším na začátku. Já nejsem ničím zajímavý jezdec, stále se učím správně sedět, nekřivit se a zbytečně neubližovat svému koni. Budu se učit pořád, důležité je, že jsem někde začala a budu pokračovat.

 

7) Jak Cleverhorse podporuje Český bezdudidlový spolek? 

Prostřednictvím Cleverhorse oslovíme tisíce lidí. Sdílíme informace o činnostech spolku a závodech na sociálních sítích, do emailů i osobně. Do balíčku přidáváme letáčky a vizitky spolku.

Cleverhorse také sponzoruje jednotlivé bezudidlové závody a poskytuje ceny pro vítěze - například na Mistrovství ČR.

Všichni členové bezudidlového spolku mají automatickou slevu 8% na nákup bezudidlového vybavení.

Plánujeme také další novinky, jak spolek podpořit!

 

Na závěr bych chtěla poděkovat všem co mi letos pomáhali, všem co se účastnili nebo organizovali bezudidlové závody a pomáhají tak rozšiřovat myšlenku jízdy bez udidla. Speciální poděkování patří Michaele Škodové za chod celého spolku, i ve dvou se dá zvládnout nemožné.

Také chci dodat, že nejsem striktně proti udidlům nebo uzdečkám. Dělám to proto, že to může být a také je další zajímavé odvětví jezdectví. Dělám to, protože mě baví ta svoboda a tak trochu jiná komunikace s koněm. :) Svoji práci člověk nejlépe odvede, když ho baví. A tak si to dělám zábavné.

 

Připojuji ještě pár fotografií a odkazů na média.


Rozhovor, který jsem poskytla časopisu Koně a hříbata do červencového čísla.

Živé vysílání pro Rádio Český Rozhlas.

Téměř 20ti minutový záznam s povídáním o jízdě bez udidla, závoděním na Mistrovství ČR i Polska a životě s koňmi si můžete pustit zde.

 

 

 

 

 

Článek o Mistrovství ČR v časopise Jezdectví - zářijové číslo.

Za veškerou podporu také děkuji Máje Kupčákové + Viny      a    Veronice Šteffenové + Vollis

 

Děkujeme za přečení. Pokud máte na Aničku další otázky, pište je sem do komentářů nebo do našeho kontaktního formuláře/emailu.

Pokud se Vám líbí ježdění bez udidla, budeme rádi za sdílení. :)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli